www.mojezahradka.cz

Byliny

HELICHRYSUM STOECHAS, LEVANDULE, LIPIA, MÁTA, OREGÁNO ...

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ

Ajuga reptans
Pěstování: Nízká plazivá trvalka, pěstovaná hlavně pro své ozdobné olistění. Modré pyskaté květy vyrůstají v klasovitých květenstvích a kvetou od pozdního jara přes celé léto. Některé kultivary mají narůžovělé nebo dokonce bílé květy. Zběhovec je výborná kobercová rostlina, vysoká 10-15 cm. Vyžaduje polostín.
Použití: Spolehlivá okrasná rostlina s rychlým růstem a dekorativními květy a listy. V minulosti byl zběhovec velice známým bylinným léčivem. Užívá se do mastí na podlitiny a tinktura ze zběhovce, medu a kamence se doporučuje při bolestech úst. Nálev ze sušených listů snižuje krevní tlak a zastavuje vnitřní krvácení. Má také mírný narkotický účinek.

ESTRAGON

Artemisia dracunculus
Pěstování: Slunné polohy. Půda by měla být lehká a suchá. Výsadbu provádíme na 30-40 cm od sebe.Během podzimu ještě více redukovat. V zimě chráníme slámou nebo podobným materiálem. Estragon lze pěstovat v bytě. Listy sklízíme kdykoliv, ale hlavně ke konci léta. Při sběru celé nati odřezávejte jen dvě třetiny lodyh, aby rostlina mohla obrazit.
Použití: Estragon je důležitá součást kořenných směsí. Rozdrcenými listy se zdobí saláty, lehké polévky, rajčata, omelety i míchaná vajíčka. Zhotovuje se z nich bylinkové máslo, používá se k řízkům, kotletám a grilované rybě.
Listy estragonu obsahují jód, minerální látky a vitaminy A a C. Extrakt slouží jako stimulátor chuti, podporuje zažívání a je všeobecným tonikem. Kořen se užívá proti bolení zubů.

BAZALKA

Ocimum basilicum
Pěstování: Teplé, slunečné plochy. Chráníme proti větru, mrazu a polednímu slunci. Půda by měla být propustná a vlhká. Sázíme ve vzdálenosti 20 cm. Zalévat jen v poledne, nikdy ne večer. V horkém počasí doporučujeme rosit. Bazalku lze pěstovat v bytě. Trhají se mladé listy, vrcholky lodyh se odřezávají, jakmile se otevřou první květy.
Použití: Na poslední chvíli se přidává do vařených jídel,do salátů. Sytá ostrá chuť bazalky je vhodným doplňkem česneku. Používá se v různých středozemních pokrmech a k dochucení zálivek a octů. Výtažek čerstvých rostlin se přidává do osvěžující lázně. Listy se užívají jako tonikum nebo se přidávají do čaje na podporu trávení. Bazalka má široké použití v aromaterapii. Silice zmírňují duševní únavu.

SMIL ITALSKÝ

Helichrysum italicum
Pěstování: Slunečné plochy. Výsadba na vzdálenost 30 cm. Na podzim nebo na jaře doporučujeme seříznout nadzemní části, v chladnějších oblastech nadzemní části namrzají. Nutno nechat rostliny přezimovat ve sklenících nebo v domě. Listy se sbírají kdykoliv.
Použití: Snítky s listy se přidávají do polévek , drcené suché listy k dušenému masu, dušené zelenině a do rýžových jídel. Použití jako magi. Užijí-li se snítky, odstraňují se před podáním pokrmu. Léčí jizvy, modřiny, rány a otoky (používejte pouze vysoce zředěné).

HELICHRYSUM STOECHAS

Asteraceae
Pěstování: Slunné, chráněné polohy. Preferují lehké písčité nebo hlinité, neutrální půdy. Tolerantní k suchu a větru, ale není tolerantní k nadměrné vlhkosti. Listy se sklízejí kdykoliv, květy se sklízejí ihned po rozevření. Listy i květy se suší zavěšené květem dolů.
Použití: Je to krásná aromatická rostlina s okrasnými listy. Můžeme použít při nachlazení, rýmě. Zvyšuje pocení, tlumí bolest a napomáhá vykašlávání.

LEVANDULE

Lavandula angustifolia ´Mundstead´
Pěstování: Poloha slunečná a otevřená, aby se zabránilo houbovým chorobám. Dobře propustná, písčitá půda obsahující vápno. Pěstujeme ve sponu 45x60 cm nebo v malých živých plotech. Odstříháváme starší , zasychající stonky a květenství. Sbírají se stonky s květy v první fázi rozkvětu; listy se sbírají kdykoliv.
Použití: Květy se suší ve svazcích a používají se do suchých kytic, věnečků, voniček a ve směsích potpourri. Sušené květy se dávají do pytlíků k provonění prádelníku a k ochraně před moly. Dále se využívají při výrobě pleťových vod pro jemnou a citlivou pokožku k regeneraci buněk a jako antiseptikum proti akné. Přidávají se do mýdel. Užívají se v masážních olejích při bolestech svalů a při retenci tekutin. Nálev z květů se pije jako čaj ke zmírnění bolestí hlavy, k uklidnění nervů, zmírnění nadýmání, při závratích a mdlobách. Jemné silice se používají jako antiseptikum, mírné sedativum a prostředek proti bolestem, zejména při štípnutí hmyzem. Užívá se i jako masážní olej při aromaterapii při krčních infekcích, zánětech, revmatických bolestech, nespavosti a depresi.

LIPIA

Lippia citriodora
Pěstování: Plné slunce. Lehká, dobře propustná a alkalická půda. Vysazovat na vzdálenost 1m. Odstraňujeme namrzlé větévky, aby se podpořilo obrážení. V zimě pěstujeme v bytě; přesto může shodit listy. Prořežte a namočte do teplé vody na jaře, aby ožila. Listy sbíráme kdykoliv, nejlépe, když se začínají otvírat květy.
Použití: Listy používáme k výrobě bylinkového čaje. Jemně nakrájené listy se hodí pro nápoje, ovocné pudinky, sladkosti, jablečný rosol a sušenky. Extrakt zmírňuje otoky kolem očí a můžeme ho přidávat do koupele. Čaj má mírně sedativní účinky, napomáhá při špatném trávení, nadýmání, žaludečních křečích, při nucení na zvracení i při bušení srdce.

MÁTA

Mentha ´Schweizer Minze´
Pěstování: Polostín nebo slunečná poloha. Půda vlhká, propustná a výživná. Pěstujeme ve vzdálenosti 30 cm, nejlépe v kontejnerech, aby se zabránilo invaznímu rozrůstání. Květy ihned odstříháme, aby nedošlo k nežádoucímu křížení. Lze pěstovat v bytě. Listy se otrhávají před rozkvětem.
Použití: Osvěžující čaj. Jablečně vonící máty se přidávají k novým bramborům, do paštik, ovocných salátů, nápojů, do polévek a nádivek. Silice z listů se používá proti tabákovému zápachu. Dává se do skříní a postelí k odpuzování mravenců a blech. Listy se přidávají do vody pro osvěžující koupele. Užívá se při masážích, zažívacích potížích, migrénách, proti bolestem a nevolností. Nevhodná v těhotenství a při nemocech ledvin.

OREGÁNO

Origanum vulgare
Pěstování: Plné slunce. Vyžadují polední stín. Půda suchá, výživná a dobře propustná. Rozsadíme do sponu 30-45 cm. Před zimou se byliny zastřihnou na 1/3. Lze pěstovat v bytě.
Použití: Nálev se přidává do osvěžující koupele. Silný nálev slouží jako vlasový kondicionér. Nálev se pije jako čaj při nachlazení, bolestech hlavy, prostých žaludečních, střevních a nervových potížích. Zevně se aplikuje jako antiseptický obklad při otoku a revmatismu. Kapky silice z listů dočasně zmírňují bolesti zubů.

ROZMARÝN

Rosmarinus officinalis
Pěstování: Chráníme proti chladným větrům. Doporučujeme pěstovat v kontejnerech, přenášených na léto ven, na zimu do skleníku nebo slunného interiéru. Vyžaduje dokonale propustnou půdu, ve vápenité půdě je menší, ale více voní. Přesazujeme dostatečně vzrostlé rostliny na vzdálenost 60-90 cm. Lze pěstovat v bytě. Suší se celé snítky a větvičky. Před uskladněním se listy drhnou. Aby se zachovala vůně, drtí se listy vždy až těsně před použitím.
Použití: Čerstvá se dává do salátů. Kandované květy jsou ozdobou pokrmů. Používá se k ochucení pečených brambor a k přípravě bylinkového másla k zelenině. Čerstvé větvičky se dávají do místnosti k osvěžení vzduchu. Listy podporují krevní oběh při použití v lázni. Užívají se do pleťových masek k napařování obličeje. Použití v potpourri. Listy podporují krevní oběh a zmírňují bolest při zvýšeném krevním tlaku. Pomáhají při trávení tuků, při bolestech kloubů a revmatických potížích. Používá se jako antiseptické kloktadlo a ústní voda.

ŠALVĚJ

Salvia officinalis
Pěstování: Plné slunce. Po odkvětu vždy ostříhejte květy; zdřevnatělé rostliny po 4-5 letech vyměňte. Časné seřezávání rostlině prospívá, zkošatí. Nemají-li kořeny dost místa, signalizují to žloutnoucí listy. Šalvěj je možné pěstovat v bytě, ale na světlém místě. Listy se sbírají před rozkvětem.
Použití: Listy jsou atraktivní do věnců, vazeb i do voniček. Pro odpuzování hmyzu se listy kladou do prádla. Užívá se k napařování obličeje a jako stahující a čisticí pleťová voda, k omývání a pro ztmavnutí šedivých vlasů. Bělí zuby. Listy napomáhají trávení a mají antiseptické a protiplísňové účinky, obsahují estrogen. Čaj napomáhá trávení, snižuje potivost, zklidňuje kašel a rýmu. Šalvějový čaj s vínem posiluje nervy a krev.

TYMIÁN

Thymus vulgaris
Pěstování: Plné slunce. Lehká, propustná, raději alkalická půda.. V létě se pravidelně seřezávají. V chladných oblastech je třeba tymián zakrýt. Lze pěstovat v bytě. Listy se odtrhávají v létě. Nejlepší jsou v době, kdy rostliny kvetou. Pěstuje se v nízkých plůtcích a lemech záhonů.
Použití: Silný odvar je vhodným dezinfekčním prostředkem v domácnosti. Odvar z listů podporuje krevní oběh; užívá se do koupelí, k napařování obličeje a mast na bolavá místa. Silice se používá jako antiseptická složka v zubních pastách a ústních vodách.
Čaj se užívá jako tonikum k zlepšení zažívání. Sladký nálev s medem je dobrý proti dusivému kašli, nachlazení a chrapotu.

ŠANTA

Nepeta
Pěstování: Slunce nebo polostín. Propustná půda. Vysazujeme na vzdálenost 30 cm. Na podzim hluboce seříznout. Vůně z poraněného listu láká kočky, které pak mohou rostliny i poškodit. Sbírají se mladé listy a květonosné vrcholy lodyh. Suší se celá rostlina. Celá rostlina láká včely.
Použití: Vynikající rostlina pro bordury a lemy záhonů. Listy se přidávají k masům pro zvláštní příchuť. Mladé výhonky se používají v salátech. Vůně šanty odhání krysy. Pěstujeme blízko zeleniny pro odpuzování dřepčíků. Listy a květonosné vrcholy lodyh obsahují vitamin C. Nálev pomáhá při nachlazení, horečkách, při kolice, proti bolení hlavy, při bolestech žaludku a jako mírné sedativum. Zevně se používá ke zmírnění dráždivosti kůže. Rozmělněné listy a květonosné vrcholky se užívají jako obklady při podlitinách.

STEVIE

Stevia rebaudiana
Pěstování: V našich klimatických podmínkách se nevyskytují žádné větší problémy s pěstováním. V teplých oblastech lze Stevii pěstovat obdobným způsobem jako tradiční papriku. Sklízí se nadzemní části rostlin 2 x za rok. Můžeme pěstovat v květináčích za oknem a listy průběžně využívat.
Využití: Obsahuje glykosid steviosid. Ve vodě je rozpustný a na jazyku chutná příjemně sladce, ve větším množství až hořce. Používání sladidla na bázi steviosidu je teda možné jak při výrobě dietních potravin s nízkou energetickou hodnotou, tak i do limonád, v cukrářství a v konzervárenském průmyslu. Steviosid se ukazuje jako možný prostředek proti zubnímu kazu, neboť likviduje řadu patogenních bakterií ústní mikroflóry. Je tedy vhodný i k výrobě zubních past a žvýkaček.